top of page

IKE i IKZE, czyli jak uniknąć podatku Belki?

Zaktualizowano: 4 lip 2023

Podatki – na samą myśl o nich wielu z nas przechodzą ciarki. Ja uważam, że skoro płacę podatki, to pewnie nie jest źle z moimi dochodami.


Zanim zacznę wyjaśniać, czym jest IKE i IKZE, muszę wyjaśnić, czym jest podatek Belki, skoro chcemy go uniknąć. Jest to podatek od zysków kapitałowych, wprowadzony przez rząd Leszka Milera w 2002 roku. Ministrem finansów był wówczas Profesor Marek Belka i to jego nazwiskiem potocznie nazywany jest ten podatek. Podatek ten wynosi w Polsce 19%, w Niemczech 25%.Moim zdaniem to sprawiedliwa danina. Musimy pamiętać, że dla pewnej grupy osób, dochody z tytułu inwestowania na giełdzie stanowią główne źródło utrzymania. Dlaczego więc, osoby pracujące na etacie, mają dzielić się z państwem swoimi dochodami, płacąc podatek dochodowy, a osoby zarabiające na giełdzie nie?

Istnieje jednak możliwość by uniknąć płacenia tego podatku i szkoda by z niej nie skorzystać. Opcja ta powstała, by zachęcić ludzi do inwestowania w celach emerytalnych. Jest jednak interesująca dla wszystkich. Za chwilę powiem Ci dlaczego.

Jestem ogromnym fanem tego rozwiązania. Niestety nie wszystkie banki dają C


i możliwość opakowania inwestowania w ETF-y w IKE lub IKZE. Ja znalazłam tylko 3 banki, w których możesz to zrobić. Jest to mBank, BOŚ i Santander. Jeśli Twój bank niej jest na tej liście, to zastanów się nad otwarciem konta gdzie indziej.


IKE Indywidualne Konto Emetytalne

Jakie warunki trzeba spełnić, by korzystać z tego przywileju?

Musisz inwestować przez minimum 5 dowolnych lat.

Maksymalna wpłata to 3 krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia. Informacje o limitach znajdziesz na stronach Ministerstwa Finansów. Limity te zmieniają się co ro


ku, dlatego ich tu nie podaję.

Minimalna wysokość wpłat to połowa tej kwoty.

Możesz wypłacić pieniądze dopiero po 60 roku życia (poza kilkoma wyjątkami, gdy wypłat możesz dokonać po 55 roku). W tym wypadku nie zapłacisz podatków o


d zysków.

Po 60. roku życia możesz wypłacać dowolne kwoty. Możesz wypłacić całość lub rozłożyć wypłaty w czasie i pozwolić by Twój kapitał dalej pracował.

IKE daje Ci możliwość wypłacenia części lub całości pieniędzy wcześniej. Wówczas będziesz musiała odprowadzić 19% podatku. Takiej opcji nie masz w IKZE, gdzie moż


esz wypłacić jedynie całą kwotę.

Jeśli nie uda Ci się wykorzystać swojego kapitału przed śmiercią, zostaną one przekazane Twoim najbliższym. Możesz również uposażyć niekoniecznie spokrewnioną osobę. Pamiętaj o tym, by poinformować swoich bliskich, że masz oszczędności na koncie IKE. Z moich informacji wynika, że nie dostaną oni poinformowani automatycznie.

„Osoba uprawniona może je wypłacić albo przenieść na swoje IKE bądź do pracowniczego programu emerytalnego. W obu przypadkach środki te zwolnione są zarówno z podatku od dochodów kapitałowych, jak i z podatku od spadków i darowizn” (www.gov.pl).

Jeśli Twoja inwestycja będzie na koncie IKE, to do momentu wypłaty pieniędzy, nie musisz odprowadzać żadnych podatków, również tych od dywidendy. Cały zgromadzony kapitał, pracuje na końcowy zysk, a Ty nie musisz martwić się rozliczeniem podatków. Dlatego warto opakować inwestycję w IKE, nawet gdy zamierzasz wypłacić pieniądze wcześniej, a emerytura nie jest Twoim celem inwestycyjnym.IKZE Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

Jest nieco bardziej skomplikowane, ale interesujące zwłaszcza dla osób, które płacą duże podatki dochodowe. Dzięki IKZE można obniżyć podstawę opodatkowania. Roczna kwota, jaką można odliczyć od podstawy opodatkowania to 1,2% średniej miesięcznej pensji. Trochę więcej 1,8%, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Konkretne kwoty podawane są na rządowych (i nie tylko) stronach internetowych.

Tu również musisz oszczędzać przez minimum 5 lat.

Wypłatę możesz rozpocząć, dopiero gdy ukończysz 65 lat, czyli 5 lat później niż przy IKE.

Ty decydujesz, w jaki sposób będziesz dokonywać wypłat.

Dywidenda, którą ewentualnie otrzymasz, pozostaje nieopodatkowana.Istnieje jeszcze jedna zasadnicza różnica między IKE i IKZE. Polega ona na tym, że wypłacając pieniądze z IKZE, będziesz musiała odprowadzić 10% podatku. Również osoby, które odziedziczą te środki, odprowadzą 10% podatku.

Mimo wszystko jest to opłacalne posunięcie. Więc jeśli, Twoim zdaniem, płacisz zbyt wysokie podatki, możesz je w ten sposób zmniejszyć i już w tym roku skorzystać z ulg.


Pamiętaj!

limity wpłat na IKE i IKZE przepadają wraz z końcem roku. To znaczy, że jeśli chcesz wykorzystać limit za 2021 rok, musisz dokonać wpłaty na konto do końca grudnia. Wystarczy, że wpłacisz te pieniądze na konto. Inwestycji w ETF-y, lub inne instrumenty finansowe, możesz dokonać później. Ważne by pieniądze znalazły się na koncie IKE lub IKZE w danym roku kalendarzowym.Na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość. Nie musisz się zastanawiać, co wybrać. Możesz skorzystać zarówno z IKE, jak i z IKZE.

Jeśli nie będziesz zadowolona z banku, w którym masz konto IKE lub IKZE zawsze możesz zmienić bank i przenieść swoje oszczędności do innego, nic na tym nie tracąc.


Uwaga!

Konto IKE, na które zostaną przekazane pieniądze z OFE, nie jest tym samym kontem, które Ty założysz w banku. Otrzymało ono niestety tę samą nazwę, która prowadzi do szeregu nieporozumień.Jeśli przekroczysz maksymalny limit wpłat na IKE i IKZE, nadwyżka zostanie zwrócona z powrotem na rachunek bankowy, z którego pochodziła wpłata (lub na inne wskazane przez nas konto). Może się jednak zdarzyć, że pieniądze wylądują na tzw. koncie technicznym instytucji prowadzącej konto i jeśli się o nie upomnisz, będą tam mogły leżeć przez długi czas. W związku z tym radzę, aby prowadzić ewidencję wpłat na IKE i IKZE, aby uniknąć sytuacji, w której będziesz tracić czas na znalezienie zawieruszonych oszczędności.

Zachęcam do wysłuchania video poświęconemu temu tematowi.


Przypominam, że nie jestem doradcom podatkowym. Poniższe informacje oparłam o informacje znalezione w sieci. Uczyniłam to z wielką starannością, jednakże nie daję gwarancji, że nie popełniłam błędu.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page