top of page

Przyjaźń - najważniejsza wartość dla wielu ludzi

Zaktualizowano: 27 cze 2023

Dzisiaj, dla odmiany, nie będzie ani słowa o pieniądzach i oszczędzaniu. Będzie natomiast o przyjaźni i szczęściu.

dlaczego musimy dbać o relacje z innymi i o przyjaźń
przyjaźń

Od jakiegoś czasu zastanawiam się, jak będzie wyglądało moje życie na emeryturze.

Dlatego również obserwuję i porównuję starsze osoby i ich życie. Szukam w ich życiu klucza do szczęścia. Słuchanie i obserwowanie starszych osób, może być niezwykle inspirujące. Jednym z wniosków, jakie z tych obserwacji wyciągnęłam, to taki, że istnieją dwie grupy ludzi starszych:

Samotne i niesamotne

Ludzie samotni nie mają nikogo, kto się nimi interesuje. Nie mają kontaktu z dziećmi, rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami, koleżankami z pracy z nikim. Nawet opiekunki środowiskowe niechętnie u nich bywają. Ludzie niesamotni, nawet gdy mieszkają same, utrzymują kontakt z dziećmi, rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami itd. Ludzie chętnie spędzają z nimi czas. One zawsze mają z kim pogadać, zawsze jest ktoś, kto im zaoferuje pomoc. One nigdy nie czuja się samotne, bo mają grono ludzi, które się nimi interesuje. Ktoś powie, że mają szczęście — tak mają, ale one aktywnie temu szczęściu pomagały cale swoje życie. Dbały o Swoich przyjaciół. Rozmawiałam kiedyś z fizjoterapeutą w domu starców. On powiedział mi, jaką różnice sprawia, czy ludzie mają dobre kontakty społeczne, wymiernie wpływa to na ich zdrowie.

Na niektóre rzeczy nie mamy wpływu

To, czy spotkamy na swojej drodze odpowiedniego mężczyznę, jest często zrządzeniem losu. Posiadanie dzieci, tez często nie leży w naszych rekach, ale to, czy mamy przyjaciół, to tylko nasza odpowiedzialność. Nie będę pisała jak zadbać o przyjaźń. Sama wiesz najlepiej. W dzisiejszych czasach nie jest trudno utrzymać kontakt z bliskimi Ci osobami. Nie musisz pisać listów i tygodniami czekać na odpowiedz. W każdej chwili możesz zadzwonić, napisać, zapytać co słychać. Jeśli tego nie robisz, musisz liczyć się z konsekwencjami. Dbajcie o przyjaźń! Przyjaźń — tak samo, jak miłość — nie jest dana raz na zawsze.

Przyjaźń i miłość są najważniejszymi wartościami w życiu. One dają mi poczucie szczęścia.

„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać”

Antoine de Saint-Exupéry

Życzę Wam niezawodnych, wiernych, wyrozumiałych przyjaciół. Żeby przyjaźń z nimi trwała do grobowej deski.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page