top of page

Historia ETF-ów

Czy ETF-y są jakimś nowym pomysłem?

poznaj historię ETF-ów zanim zaczniesz w nie inwestować
historia ETF-ów

W dzisiejszym poście kilka informacji dla skeptycznych. Rozumiem Was bardzo dobrze. Wiem, że większość z Was nigdy o ETFach nie słyszała. Żaden doradca finansowy nie przedstawił Wam opcji inwestowania w taki produkt. Mimo to zapewniam Was, że to nie „ściema”.


Na świecie ETFy od lat cieszą się dużym zaufaniem i zainteresowaniem. Pierwsze ETFy pojawiły się już 1970 roku w Kanadzie. Na początku były dostępne tylko klientom instytucjonalnym np. firmom ubezpieczeniowym, bankom… . W 1976 roku powstał pierwszy ETF Vanguard 500 przeznaczony dla klientów indywidualnych. Od tego czasu był on coraz popularniejszy za oceanem (USA i Kanada). W Stanach Zjednoczonych są jedną z najpopularniejszych form inwestowania. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą bezpiecznie i długoterminowo pomnażać kapitał. Amerykanie już o dawna inwestują w ETFy w celu polepszenia swojej sytuacji na emeryturze. Państwo pomaga im w tym, rezygnując z podatku od zysku. Również Norwegia wspiera swój fundusz emerytalny, inwertując w ETFy.

W Europie ETFy pojawiły się w 2000 roku. Bardzo długo były znane tylko osobom wtajemniczonym. Doradcy finansowi nie mieli interesu, aby swoich klientów o tym produkcie informować. Pozbywaliby się w ten sposób dochodu. Większość doradców otrzymuje prowizje od banków, ubezpieczycieli itp. za sprzedany produkt. ETF nie jest produktem bankowym ani ubezpieczeniem. Jest, tak jak akcje, odziałem w różnych firmach.

Dzięki mocy internetu, informacje o ETFach docierają do coraz większej liczby osób. Aktualnie cieszą się ogromną popularnością w Europie. Również w Polsce wiele osób mówi i poleca ETFy. Niestety jesteśmy bardzo skeptycznym i ostrożnym narodem. Generalnie to dobra cecha. Jednak nie pozwólmy; by okazje przelatywały nam koło nosa.

Zachęcam Was do obejrzenia „wtorku z finansami” na YouTube. Marcin Iwuć w bardzo przystępny sposób, w odcinku 29 i 34, mówi o ETFach. Używa on tam sformułowań, których ja Wam jeszcze nie wyjaśniałam. Nie stresujcie się tym. Wyjaśnię je wkrótce.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page