top of page

Frugalistyczne podróże

Zaktualizowano: 11 lis 2023


Frugalistyczne, czyli tanie podróżowanie.
kobieta z psem w plecaku

Ruszam w frugalistyczną podróż.

Kolejne pół roku spędzę na zwiedzaniu Japonii, Australii, Nowej Zelandii i Indonezji. Na prośbę wielu znajomych, będę relacjonować moją podróż. Można obserwować mnie na Instagramie "frugalistka_frugalistin". Może moje przygody zainspirują Cię do podobnych wojaży.

Frugalizm to podejście do życia, w którym osoba stara się oszczędzać pieniądze i gospodarować zasobami, eliminując niepotrzebne wydatki i koncentrując się na osiąganiu celów finansowych. Jednakże frugalizm to nie tylko oszczędzanie pieniędzy. To również styl życia, który pozwala na cieszenie się życiem bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy. Jest to podejście często stosowane przez osoby oszczędzające na emeryturę, inwestujące na giełdzie i mające zdrowe podejście do życia i środowiska.

Frugalistyczne podróże to sposób na podróżowanie w sposób oszczędny i rozważny, aby maksymalizować doświadczenia podróżnicze przy minimalnych kosztach. Oto kilka cech charakterystycznych frugalistycznych podróży:

 • Budżetowanie: Frugalisci dokładnie planują swoje wydatki na podróż i starają się unikać niepotrzebnych kosztów.

 • Poszukiwanie okazji: Szukają promocji, zniżek i okazji, zarówno podczas rezerwacji lotów i zakwaterowania, jak i w trakcie podróży.

 • Zakwaterowanie: Wybierają tańsze opcje zakwaterowania, nie rezygnując z komfortu.

 • Transport: Wybierają tańsze środki transportu, takie jak autobusy lokalne czy pociągi, wynajmują samochody, zamiast korzystać z drogich taksówek.

 • Jedzenie: Unikają jedzenia w drogich restauracjach, a zamiast tego próbują lokalnych potraw w tanich knajpkach lub gotują własne posiłki.

 • Długość podróży: Frugaliści często podróżują wolniej i dłużej, aby uniknąć kosztów związanych z częstym przemieszczaniem się.

 • Minimalizm: Pakują tylko niezbędne rzeczy, aby uniknąć dodatkowych opłat za bagaż i podróżować lżej. Wielu z nich nie potrzebuje dużo rzeczy.

 • Interakcje lokalne: Starają się bardziej integrować z miejscową kulturą i ludźmi, co często pozwala zaoszczędzić pieniądze na atrakcjach turystycznych.

Frugalistyczne podróże pozwalają podróżnikom cieszyć się przygodą, jednocześnie kontrolując swoje wydatki i dbając o zdrowy budżet.

Jeśli chodzi o frugalistyczne podróże, to jesteśmy, cała nasz rodzina ekspertami! Oto kilka naszych porad, o szczegółach opowiem więcej w trakcie podróży:

 • Rezerwuj loty odpowiednio wcześnie i jeśli możesz, unikaj wyjazdów w czasie ferii lub wakacji szkolnych. Sprawdź ceny lotów z innych miejscowości. Loty z przesiadką są tańsze. Jeśli to dobrze zorganizujesz, możesz dodatkowo zobaczyć inne miasto.

 • Zamiast wynajmować drogie hotele, wymień się mieszkaniem z innymi (tak my zapewniliśmy sobie noclegi), spróbuj znaleźć tanie hostele lub apartamenty na Airbnb. Jeśli możesz zrezygnować z komfortu, spróbuj kempingu lub wynajmij kampera (moje to nie jest, ale może komuś się spodoba)!

 • Nie pakuj za dużo rzeczy! Im mniej bagażu ze sobą weźmiesz, tym mniej zapłacisz za przewóz. Ja wolę dokupić sobie jakąś rzecz, gdy faktycznie będzie mi niezbędna, niż wlec niepotrzebne rzeczy przez pół świata.

 • Zamiast korzystać z taksówek, lepiej wynajmij samochód lub spróbuj jeździć autobusami, lub pociągami. To nie tylko tańsze, ale też pozwala lepiej poznać lokalną kulturę! Są to doświadczenia i przygody, które mi najbardziej zapadają w pamięć. Tak było np. z podróżą pociągiem, na zwiedzanie muru Chińskiego.

 • Unikaj drogich restauracji i spróbuj lokalnych potraw w tanich knajpkach. W wielu krajach popularny jest street food. Polecam kupować tylko ugotowane lub upieczone rzeczy, żeby nie mieć rewolucji żołądkowych. Śniadanie można spokojnie zjeść w domu.

 • Bądź otwarty/a na nowe doświadczenia! Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa. Nie musisz mieć wszystkiego pod kontrolą. Często to właśnie te niespodziewane momenty są najpiękniejsze.

Miej przy tym na uwadze jedno: frugalizm to podejście do życia polegające na oszczędzaniu pieniędzy i gospodarowaniu zasobami. Nie oznacza to jednak rezygnacji z przyjemności! Nie rezygnuję z zobaczenia czegoś, co mnie interesuje, tylko dlatego, że jest drogie. Kolejny raz mogę nie mieć okazji. Z powodzeniem rezygnuję z zakupu tandetnych bibelotów lub ciuchów, które są modne w Tajlandii, ale nie koniecznie w Polsce lub w Niemczech.

Po więcej informacji o tanim podróżowaniu i relacje z mojej podróży zapraszam na Instagram "frugalistka_frugalistin".

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen


bottom of page