top of page

Energetyczne wampiry, jak je rozpoznać i ich unikać?

Przed tygodniem miałam gościa przez weekend. To nic nadzwyczajnego, bo lubię, gdy znajomi mnie odwiedzają. Jednak po wizycie tej konkretnej osoby przez kolejny tydzień dochodzę do siebie. Czuję się, jakby ktoś zabrał mi całą pozytywną energię, a zostawił tylko negatywne emocje. Dało mi to do myślenia, gdyż mimo że ją lubię, po każdej wizycie czuję wewnętrzny niepokój, rozdrażnienie i ulgę, że już odjechała. Kiedyś obiło mi się o uszy pojęcie „energetyczny wampir”. Zaczęłam o tym fenomenie czytać i wiele stało się dla mnie jasne.

UWAGA! Istnieje niebezpieczeństwo, że odkryjesz wampira w swoim otoczeniu!


Jakie zachowania zdradzają, że mamy do czynienia z energetycznym wampirem?

1. Skłonność do słowotoku

Ciągły słowotok to jego znak rozpoznawczy – jeżeli tylko znajdzie się w towarzystwie, zaczyna prezentować swoje poglądy oraz narzucać innym swój punkt widzenia. Wampira energetycznego nie interesuje to, co mówimy. Nie potrafi słuchać, przyznać innym racji oraz prowadzić normalnej rozmowy. Nie uznaje sprzeciwu, a odmienne zdanie traktuje, jak atak na własną osobę. Nawet drobna uwaga, że to jedyny klucz i że nie może go zgubić, doprowadzi do dłuższej i bardzo nieprzyjemnej dyskusji???

2. Wieczne szukanie winnych swoich problemów

Jeżeli wampir emocjonalny ma problem, to wszystko jest temu winne, ale nie on. Często zdarza się, że tego typu osoby przenoszą winę za swoje niepowodzenia na innych, wywołując w nich poczucie winy. Powracając do mojego gościa, to winnych w swojej aktualnej sytuacji, upatruje np. w rodzeństwie sprzed 40 lat!!!

3. Ciągłe oczekiwanie wsparcia

Wampir emocjonalny stale dąży do tego, aby otaczać się innymi osobami, z których może czerpać energię. Oczekuje dużej uwagi, zainteresowania, odczuwa nieustanną potrzebę pomocy oraz wsparcia; kiedy nie otrzymuje tego, czego pragnie, zaczyna stawiać się w roli ofiary. Energetyczny wampir ma stałą potrzebę, byś dodawała mu otuchy. Niemal obsesyjnie domaga się potwierdzeń, czy: „Jesteś na mnie zła?” lub „Czy robię coś źle?”, „Czy coś się stało?”; chociaż na początku można to interpretować na korzyść wampira i nawet usprawiedliwiać jako gest altruizmu „Zależy mi na Twoim dobrym samopoczuciu”, należy je naprawdę rozumieć jako „uspokój mnie, że nie robię nic złego”


4. Tzw. Foch

Wampir obraża się i przestaje z tobą rozmawiać, czym wzbudza w tobie poczucia winy. Prowadzi to do tego, że dniami zastanawiasz się, co złego zrobiłaś. Chcesz tę sytuację wyjaśnić, być może się usprawiedliwić lub przeprosić, ale on nie daje ci do tego możliwości, bo z tobą nie rozmawia. Jest to bardzo niezdrowe dla ciebie. Wampir wie o tym doskonale i chce, żebyś cierpiała.​

​Prowokowanie do kłótni

wampir podjudza, wzbudza silne, negatywne emocje, wbija małe, ostre szpilki w czułe punkty, tak, by ofiara wybuchła i dała się wciągnąć w awanturę. Często nawet atakuje twoich bliskich, mówi źle o innych ludziach.

Rodzaje wampirów energetycznych

  • Kontroler – ten wampir ma opinię na każdy temat, a w dodatku wie, co jest najlepsze dla ciebie. Powie ci, jak wychowywać dzieci, jakie masz choroby i wytknie każdy błąd. Od kontrolera dowiesz się, że nie radzisz sobie w pracy, a twój partner nie jest szczęśliwy.

  • Narcyz – zachłannie pragnie podziwu i adoracji. Chce być w centrum zainteresowania, przez co przerywa innym, nie zadaje pytań i nie jest ciekaw opinii nikogo poza sobą. Może być błyskotliwym współpracownikiem, ale nie jest to osoba, z którą można się zaprzyjaźnić. Dla narcyza zawsze on sam będzie najważniejszy, dlatego, jeśli nie chcesz cierpieć, najlepiej nie nawiązuj bliskich relacji z taką osobą.

  • Krytykant – czuje się upoważniony do osądzania i pomniejszania twoich zasług, nie chce słuchać o twoich sukcesach, a jeśli musi to znajdzie sposób by cię skrytykować. Nie docenia innych, wywyższa siebie.

  • Ofiara – ten wampir sądzi, że cały świat jest przeciwko niemu. Dzwoni, aby narzekać na wszystko i oczekuje, że go uratujesz przed całym złem tego świata. Ofiara lubi się nad sobą użalać.

Jak bronić się przed wampirem energetycznym w miłości, w rodzinie, w pracy?


1. Bądź świadoma z kim masz do czynienia. Nie daj się wciągnąć w jego gierkę. Nie pozwalaj mu wyciągać z siebie energii. Bądź asertywna, nie daj się sprowokować.


2. Zacznij od dyskretnego wyrażenia swojego dyskomfortu i niezadowolenia, Jeśli masz szczęście i do czynienia z osobą inteligentną, Wasze relacje zaczną się poprawiać.

3. Znaj swoje granice, których nikomu nie wolno przekraczać, od razu reaguj, gdy ktoś to zrobi. Nie zniżaj się w tym do niskiego poziomu twojego przeciwnika. Rób to kulturalnie, ale dosadnie.

4. Nie wdawaj się z nim w dyskusje. Udzielaj krótkich, rzeczowych odpowiedzi. Znacie to powiedzenie „Nie dyskutuj z idiotą, najpierw zniży Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem”.

5. Zachowaj spokój, oceniaj sytuację na trzeźwo. To bardzo trudne, gdyż rozmowy z wampirem są bardzo emocjonalne. Jednak stara zasada „policz do 10, zanim cokolwiek odpowiesz”, sprawdza się tutaj w 100%.

7. Zaproponuj wspólną terapię. Zrób to tylko wtedy gdy wampir jest ci bardzo bliski i on tego również chce. W przeciwnym razie szkoda twojego czasu i twojej energii, której prawdopodobnie już nie masz zbyt dużo.

8. Jeśli masz do czynienia z bardzo silnym energetycznym wampirem,. Niestety jedynym rozwiązaniem będzie zerwanie relacji.

Dało Ci to do myślenia?

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page