top of page

Dlaczego edukacja finansowa jest tak ważna?

Nie ma czego zazdrościć ludziom, którzy wygrali pieniądze na loterii.


Może zabrzmi to dla Was absurdalnie, ale każda z Was jest bogatsza niż Mike Tyson, Boris Becker, Nicolas Cage, Pamela Anderson… . Te prominentne osoby zarabiały ogromne pieniądze. Jednak są biedne. Wielu z nas marzy o wygranej w LOTTO. Wiecie jednak o tym, że 80% osób, które wygrały w LOTTO, po 2 latach nie mają nic lub są na minusie?


Dlaczego wysokość zarobków, nie ma dużego znaczenia w naszej sytuacji finansowej. 1. Brak nam edukacji finansowej. 2. Myślimy, że bogacenie się jest strasznie trudne, że nie jest to dla nas. 3. Wydajemy więcej, niż zarabiamy, często żyjemy na kredyt, 4. Cały czas pobrzmiewa nam w głowach „Pieniądze szczęścia nie dają”, "Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego", że pieniądze kogoś zmieniły, 5. ludzi oszczędnych często nazywa się chytrymi, 6. dorastaliśmy w czasach, gdy Wielu ludzi straciło pieniądze przez reformy i cały czas boimy się, że się to również może przydarzyć 7. O człowieku, który się czegoś dorobił, często mówi się, że pewnie ukradł, albo dorobił się na szemranych interesach. I pewnie wiele innych.

Co zrobić, by mieć więcej pieniędzy? 1. Musimy zmienić nasze dotychczasowe myślenie. Jeśli my się nie zmienimy, nic się nie zmieni. 2. Weźmy odpowiedzialność za swoje finanse, nie marudźmy, nie szukajmy winny w innych. To tylko pochłania nasza energie. 3. Nie bądźmy dla siebie zbyt krytyczne. Pozwólmy sobie na błędy. Tylko ten, co nic nie robi, nie popełnia błędów. Sztuka polega, aby się z tych błędów czegoś nauczyć i ich nie powtarzać (efektywniej jest uczyć się na cudzych błędach, nie zawsze to jednak funkcjonuje) 4. Szczęście lubi ludzi aktywnych, kreatywnych, pewnych swoich celów. Zdecyduj, dokąd zmierzasz i dąż do celu. Jeśli Ty nie zdecydujesz, zdecyduje ktoś inny za ciebie. 5. Rozmawiaj o pieniądzach z przyjaciółmi. Zdziwisz się, ile można z takich rozmów wynieść. 6. Inwestuj w siebie: czytaj książki, podróżuj, dbaj o swoje zdrowie, rozmawiaj z ciekawymi ludźmi, ucz się nowych rzeczy. 7. Zanim coś kupisz, zastanów się, czy to na pewno ci jest potrzebne? 8. Redukuj koszty. Przyjrzyj się swoim rachunkom. Nie plac za coś, za co nie musisz lub z czego nie korzystasz, porównuj ceny, targuj się 🙂 9. Kontroluj swoje wydatki. Czasem pieniądze uciekają z portfela, a my nawet nie wiemy na co. 10. „Zapłać sobie jako pierwszej” przelewaj kwotę, którą postanowiłaś miesięcznie oszczędzać, na początku miesiąca na osobne konto oszczędnościowe. Nie jest ważne, ile zarabiasz, ale ile odkładasz. Bogaci ludzie są oszczędni. 11. Pieniądze się przyciągają. „Ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka”, 12. Ryzyko to nie synonim straty. Żeby być bezpiecznym w świecie finansów trzeba się nauczyć reguł jak się w nim poruszać, 13. zwiększ swoje przychody (porozmawiaj z szefem o podwyżce, znajdź dodatkowe źródło dochodu, sprzedaj rzeczy, które nie potrzebujesz…).

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page