top of page

Czym są NFT i czy warto w nie inwestować?

W tym artykule wyjaśnię w kilku prostych słowach, czym są NFT i czy warto się nimi zainteresować?


Skrót NFT – Non-Fungible Token oznacza w dosłownym tłumaczeniu na język polski niewymienialny żeton. Tradycyjne monety można między sobą wymieniać i nie tracą one na wartości. Monetę jednozłotową możesz wymienić na inną monetę o tej samej wartości. W odróżnieniu np. do dzieł sztuki. Oryginalnej Damy z łasiczką nie zastąpi najlepsza podróbka. Choć często kopie są bardzo podobne do oryginału, eksperci potrafią je odróżnić.

W świecie cyfrowym odróżnienie kopii od oryginału jest praktycznie niemożliwe. Kopia jest niejednokrotnie identyczna z oryginałem. Dokument NFT gwarantuje, że


plik (grafika, dokument, muzyka…) jest oryginalny, a wszystkie inne pliki są jedynie kopią.

NFT są interesujące dla osób, które przenoszą swoje życie do Metaverse. Ten wirtualny świat staje się coraz bardziej popularny. Ludzie kupują wirtualne działki, budują wirtualne domy, a w nich chcą mieć oryginalne obrazy, nosić oryginalne buty i ciuchy. Dla wielu z nas jest to niezrozumiały fenomen, są jednak ludzie, którzy wierzą w rozwój tego świata.

NFT, jako forma inwestycyjna, zyskuje coraz większe zainteresowanie. Chęć szybkiego zarobienia pieniędzy staje się kusząca. Historie o tym, jak ktoś sprzedał pikselo


wy obraz zwierzątka (CryptoPunk) za kilka milionów dolarów łatwo docierają do świadomości i wyobraźni ludzi. Wielu chce mieć w tym swój udział. Rzadziej słyszymy o tym, że ktoś zainwestował pieniądze (jest to niezbędne, by wejść na rynek) i nie sprzedał swojego NFT. Ktoś inny kupił NFT za duże pieniądze, a teraz nie może go z zyskiem sprzedać. Takich przypadków jest niestety znacznie więcej. Niestety niewiele się o nich mówi.

Osobiście nie inwestuję w NFT, gdyż nie pasują one do mojej długoterminowej, pasywnej i zielonej strategii. Nie inwestuję w produkty, które mogą okazać się tylko chwilowym hipem. Są one dla mnie zbyt abstrakcyjne i ryzykowne, a tego w swoich inwestycjach unikam.

Istnieje cała masa różnych NFT, spośród których nie potrafiłabym


wybrać tego, który za kilka lat potencjalnie będzie miał większą wartość. Podobnie jak z obrazami w świecie realnym. Obraz namalowany przez ulicznego artystę, nie musi okazać się dziełem sztuki. Może po prostu pozostać ładnym obrazem na mojej ścianie, którego nikt nie będzie chciał kupić.

W świecie wirtualnym trzeba być bardzo na bieżąco. Nie pasuje to do mojej strategii kup i trzymaj. Zgodnie z tą strategią inwestuję w ETF-y. Regularnie kupuję ETF-y i nie sprzedaję, do momentu osiągnięcia mojego celu inwestycyjnego. Dzięki temu, że ETF jest zarządzany przez emitenta, nie muszę martwić się, czy wszystko jest w porządku.

Aby inwestować w NFT trzeba posiadać kryptowalutę. To ona j


est środkiem płatniczym. Założenie portfela kryptowalutowego i zarządzanie nim nie jest łatwe i samo w sobie niesie duże ryzyko.

NFT zapisywane są w tak zwanych blockchain. Co kosztuje dużo energii. Zapisanie jednego pliku NFT zużywa tyle energii co dwugodzinny lot samolotem. Nijak ma się to do mojej ekologicznej strategii.

NFT mogą być interesujące dla artystów, malarzy czy muzyków. Może być to dla nich dodatkowe źródło dochodu. Zwłaszcza w świecie muzycznym, jest to ciekawa opcja. Fani chętnie wspierają swoich idoli, a kupowanie płyt, czy


koszulek stało się mniej popularne.

Twórcy NFT zarabiają na swoim dziele w momencie, gdy zostanie ono przez kogoś kupione (często wylicytowane) i przy każdej kolejnej transakcji otrzymują 10% wartości transakcji. Trochę inaczej, niż w świecie realnym, gdzie artyści zarabiają na swoich obrazach tylko w momencie sprzedaży.

Podsumowując, NFT są interesujące dla osób zainteresowanych światem wirtualnym. Inwestowanie w NFT wiąże się z dużym ryzykiem. NFT są bardzo obciążające dla środowiska. Dla artystów to ciekawa forma dodatkowego dochodu. Szczególnie interesujące jest to dla muzyków.


8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page